Jak ugotować krupnik? Porady
Gotowanie może być wielką przyjemnością, pasją, sposobem na spędzanie wolnego czasu i rozpieszczaniem bliskich. Któż nie marzy o pysznej zupie po całym dniu pracy? Kto nie zjadłby rosołu lub zdrowego krupniku z ryżem podczas przeziębienia? Pewnie każdy docenia domowe jedzenie. Wśród zup, które zasługują na szczególne docenienie, znajduje się między innymi właśnie wspomniany krupnik na rosole. Pytanie tylko, jak ugotować krupnik z ryżem na żołądkach i na rosole, by był pyszny i zachwycił wszystkich domowników? Mamy na to sposób i przepis na dobry krupnik z dodatkiem ryżu.
Thermomix – pomocnik w gotowaniu zup
Gotowanie zup bywa czasochłonne. Dlatego wiele osób rezygnuje z przygotowywania pierwszego dania, a przecież zupy są zdrowe i pożywne – warto zatrzymać je w codziennym jadłospisie. Z pomocą w gotowaniu zup przychodzi thermomix – urządzenie, dzięki któremu zarówno czas, jak i trudność przyrządzania zup zostają zminimalizowane. Zaawansowane funkcje thermomixu pozwalają na dokładne odmierzenie składników i sprecyzowanie czasu gotowania. Ten sprzęt z pewnością ułatwi proces gotowania krupniku i wielu innych zup. Ile czasu gotować krupnik, żeby wszystkie składniki można było smacznie jeść.
Jak ugotować krupnik? Przepis na pyszną zupę z ryżem
Jak zrobić krupnik? Według tradycyjnego przepisu krupnik gotuje się na bazie kaszy jęczmiennej, najlepiej bardzo drobnej. Niektórzy decydują się na pęczak lub gorzkawą kaszę jaglaną. Ciekawą propozycją jest również krupnik z ryżem – zdecydowanie lżejsza wersja niż ta klasyczna.
Do przygotowania krupniku potrzebne jest mięso – w następnym akapicie skupimy się na tym, jakie wybrać. Poza tym oczywiście włoszczyzna, ziemniaki i przyprawy (ziele angielskie, listki laurowe, pieprz oraz sól do smaku). Decydując się na krupnik na rosole z ryżem, trzeba pamiętać o kupieniu dobrego, sypkiego ryżu.
Ogólna zasada dodawania czy kasz, czy ryżu jest taka, że na dwa litry wody trzeba dosypać pół szklanki wybranego zboża. Plusem krupniku na ryżu jest jego lekkostrawność i pozytywny wpływ na układ trawienny. Poza tym ryż jest bezglutenowy, więc stanowi świetny zamiennik dla osób zmagających się z celiakią i nietolerujących kasz. Jak już się zdecydujemy przygotować krupnik z kaszą, to warto wiedzieć jaką kasze użyć do przygotowania krupniku.
Na czym ugotować krupnik?
Bazę wartości odżywczych i smakowych wywaru na krupnik stanowi wybrane mięso. Od niego też w głównej mierze zależy, ile czasu gotować zupę. Najczęstszym wyborem jest drób – wywar na porcji rosołowej, a więc na korpusie, skrzydełkach i udkach jest pożywny i odpowiednio tłusty. Jednak w wielu przepisach pojawia się pomysł, by gotować krupnik na żołądkach (np. indyczych lub kurzych). Nie każdy lubi ten rodzaj wkładki mięsnej, ale trzeba przyznać, że to bardzo zdrowy wybór. Warto jednak pamiętać, że żołądki trzeba wcześniej odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Dokładnie wypłukać i pokroić w niewielkie plasterki, aby szybciej się ugotowały. Oznacza to odrobinę więcej pracy, jednak wciąż przygotowanie krupniku nie musi zabierać szczególnie dużo czasu. Zwłaszcza, jeśli do przygotowania zupy wykorzysta się thermomix.