Jak ugotować rosół?
Rosół to danie, które jemy na co dzień i od święta. Kojarzy się z uroczystościami, jak również z obiadem niedzielnym. Sam w sobie stanowi świetne źródło dobrych dla zdrowia składników. Wywar mięsno-warzywny najczęściej podaje się z makaronem, marchewką i świeżą pietruszką, ale jest też dobrą bazą do innych zup. Sprawdza się jako element leczenia przeziębień i infekcji. Każdy ma nieco inny sposób na to, jak ugotować rosół. Warto zaznaczyć, że nie da się nigdy przygotować dwóch identycznych zup – dużo zależy od rodzaju i ilości użytego mięsa, sposobu i czasu gotowania.
Poniżej przedstawiamy sposoby na to, jak zrobić rosół. Przedstawiamy przepis na rosół. Wyjaśniamy, na jakim mięsie można przygotować zupę i które rodzaje są najlepsze. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak ugotować pyszny rosół. Ile czasu gotować rosół, żeby wszystkie składniki była pyszne.
Przepis na rosół – mięso ma znaczenie
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić rosół, to zacznij od zrobienia listy zakupów. Na początek możesz zrobić rosół z kurczaka, np. z udek. Ewentualnie zdecyduj się na tzw. porcję rosołową, składającą się z korpusu, udek i skrzydełek. To najbardziej tradycyjny rosół, choć jak przekonasz się z dalszej części tekstu, rosół można zrobić nie tylko na kurze. Jednak i ten z kurczaka nie musi być nudny i oczywisty. Jak zrobić rosół, który zaskoczy wszystkich? Oprócz drobiu dodaj kawałek mięsa wołowego. Nie wybieraj najchudszego mięsa – na bogactwo rosołu składają się m.in. pływające na jego powierzchni tłuste oczka, które zapewniane są tylko przez naprawdę dobry dobór mięs. Oprócz bazy mięsnej przygotuj włoszczyznę: pietruszkę (korzeń i natkę), marchewki, kawałek selera oraz pora. Przydadzą się również przyprawy, w tym ziarnka ziela angielskiego, liście laurowe, a także – oczywiście – sól i pieprz.
Jak ugotować rosół?
Masz wszystkie składniki? W takim razie możesz już wdrożyć w życie wskazówki dotyczącego tego, jak ugotować smaczny rosół.
- wszystkie mięsa wypłucz,
- podziel mięso na mniejsze części,
- włóż mięsa do dużego naczynia (garnka lub thermomixa),
- garnek zalej zimną, posoloną wodą.
- gdy całość się zagotuje, zmniejsz ogień i pozostaw wywar na półtorej godziny.
- w międzyczasie dodaj przygotowane wcześniej warzywa,
- na końcu dodaj resztę przypraw (ziele angielskie i listki laurowe).
Wiesz już, jak ugotować rosół. jednak ile czasu gotować rosół, by był idealny? Tego dowiesz się z kolejnego paragrafu.
Ile czasu gotować rosół?
Najczęściej zadawanym pytaniem w kontekście przygotowywania niedzielnego obiadu jest to dotyczące kwestii – ile czasu gotować rosół. Długie godziny (2h) gotowania wywaru na małym ogniu to nie mit. W ten sposób gotowały nasze babcie.
Jak długo gotować rosół? Choć obecnie istnieje wiele sposobów na to, by skrócić czas gotowania rosołu z kury (np. używając urządzenia thermomix), to warto znać przepis tradycyjny, wymagający dwugodzinnego, a najlepiej trzygodzinnego gotowania (2-3 godziny). Powolne gotowanie rosołu to klucz do sukcesu. Rosół to zdecydowanie danie wymagające ogromu cierpliwości, a każda próba przyspieszenia gotowania będzie widoczna, np. w braku klarowności wywaru. Nie liczy się tylko to, jak długo gotować bulion, ważne jest też w jaki sposób. Przede wszystkim powoli, czyli bez doprowadzania całości do wrzenia. Rosół musi tylko delikatnie bulgotać przez dwie czy trzy godziny. W tym czasie wszystkie użyte produktu uwalniają cenne składniki do wywaru, a całość nabiera koloru oraz wyjątkowego smaku i aromatu.
Jak przygotować rosół z kaczki?
Do rosołu używa się różnego rodzaju mięs. Najczęściej rosoły przygotowuje się z kurczaka, ale nie jest to regułą. Koneserzy drobiu chętnie robią rosół z indyka, a nawet z kaczki. Jak długo gotować rosół z kaczki? Czas gotowania jest zbliżony do czasu gotowania rosołu tradycyjnego, czyli wynosi ok. 2-3 godzin. Sam wywar jest nieco tłustszy, ale nie wpływa to negatywnie na efekt końcowy, wręcz przeciwnie. Tłuszcz sprzyja fuzji smaków. Niektórzy martwią się, że przepis na rosół z kaczki nie wskazuje na to, jak gotować, by zupa nie była mętna. A przecież wystarczy dodać opaloną główkę cebuli, aby rosół miał lepszy smak, kolor i – co ważne – klarowność. Nie pomijajmy etapu dodawania cebuli! Oto kwintesencja dobrego wywaru, który każdy zje ze smakiem!
Rosół to prawdopodobnie najpopularniejsza zupa w naszym kraju. Jedzą ją w zasadzie wszyscy. Pojawia się w większości polskich domów, na uroczystościach rodzinnych i firmowych, w tym na weselach czy bankietach. Teraz Ty również wiesz, jak zrobić pyszny, aromatyczny i pożywny rosół.