Jak zrobić żurek?
Trudno wyobrazić sobie stół wielkanocny bez żurku z dodatkiem białej kiełbasy. To zdrowe i pożywne danie gości od pokoleń w jadłospisach Polaków, i to nie tylko od święta. Istnieje wiele przepisów na żurek, każda pani domu na pewno ma swoją indywidualną recepturę. Tę jedną z najstarszych zup z kuchni polskiej można gotować na skróty, tzn. używając dodatków z butelki i z torebki lub przygotować wcześniej własny zakwas. Da się także przyrządzić żurek bez zakwasu, ale za to z ziemniakami i z jajkiem. Jak ugotować i jak długo gotować żurek? Oto pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w tym artykule. Oraz polecamy przepis na inną zupę z naszej strony, krupnik z ryżem wykonany w Thermomixie.
Przepis na żurek z białą kiełbasą
Warto zauważyć, że przepis na żurek z białą kiełbasą tak naprawdę jest banalnie prosty. Również czas gotowania jest niedługi, więc ile czasu jest potrzebne do ugotowania żurek? Choć to tradycyjne danie, nie wymaga wiele uwagi, to wystarczy 30 minut, żeby podawać gotowy żurek do zjedzenia.
Do przygotowania żurku potrzebne będzie:
- pół kilograma surowej, białej kiełbasy,
- włoszczyzna,
- cebula,
- czosnek,
- przyprawy (sól, pieprz, listki laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, majeranek).
Przepis na żurek:
Dobry żurek wymaga przygotowania lub zakupu zakwasu żytniego, a także śmietany. Najczęściej tego typu zupa podawana jest z połówkami ugotowanego na twardo jajka oraz posypywana szczyptą suszonego majeranku, który dodaje całości wyjątkowego aromatu. Samo przygotowanie należy zacząć od zagotowania wcześniej umytych i pokrojonych warzyw, cebuli, czosnku i przypraw w odpowiedniej, proporcjonalnej do ilości składników wody. Gdy składniki będą miękkie, można dodać białą kiełbasę i całość gotować przez kilkanaście minut.
Wiele osób poleca, by po tym etapie gotowania przecedzić zupę, tzn. oddzielić prawie gotowy żurek od ugotowanych warzyw. Ostatnim punktem w gotowaniu żurku jest wlanie zakwasu, który zapewni wyjątkowy, nieco ostry smak całej potrawy. Całość oczywiście może zostać doprawiona śmietaną, ale nie jest to punkt obowiązkowy – bez śmietany żurek też wyjdzie przepyszny. Jest to zatem kwestia indywidualna.
Ile czasu gotować żurek? Odpowiadamy
Jak zrobić żurek? Ile czasu gotować? Oto podstawowe pytania, które pojawiają się w głowach początkujących kucharzy. Sam czas gotowania żurku to zaledwie trzydzieści minut (30 minut). Tyle wystarczy, by doprowadzić do miękkości zarówno warzywa, jak i ugotować białą kiełbasę. Jeśli chcesz, by poszczególne etapy przygotowywania były określone co do minuty, możesz skorzystać z urządzenia thermomix, które usprawnia przygotowywanie wielu potraw. Sprzęt sam określa optymalny czas gotowania. Czas trwania szykowania składników, jak i samego gotowania, nie powinien być dłuższy niż godzina, więc można powiedzieć, że żurek to zupa, którą można przyrządzić ekspresowo.
Wpływ żurku na zdrowie
Dobrze przygotowany żurek ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Warto poznać przepis na to, jak ugotować żurek i serwować go całej rodzinie regularnie. To doskonałe źródło cennych witamin i minerałów. Oddziałuje na układ trawienny, obniża cholesterol, dobrze działa na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także pomaga oczyścić organizm z toksyn. Oczywiście to wszystko pod warunkiem korzystania z jakościowych składników. Kluczowe znaczenie ma jakość wykorzystanej kiełbasy oraz zawartość w niej tłuszczu.
Żurek z thermomixu
Samodzielne gotowanie żurku jest łatwe, ale użycie do tej czynności thermomixu jeszcze bardziej usprawnia proces przygotowywania posiłku. Jak zrobić idealny żurek? Wystarczy skorzystać z gotowego przepisu i postępować zgodnie z zaleceniami. Nie trzeba się także martwić o to, jak długo gotować zupę, bo urządzenie dokładnie wymierza czas, który potrzebny jest do przeprowadzenia poszczególnych etapów gotowania. Nie myśl, ile czasu gotować żurek, wstaw go w thermomixie i wykorzystaj ten czas na wykonywanie innych czynności w kuchni lub w domu, podczas gdy obiad ugotuje się niejako samodzielnie.
Żurek to zupa, którą warto umieć gotować. Powszechnie uważa się ją za tradycyjne polskie danie, przez co sprawdza się podczas oficjalnych uroczystości. Jednocześnie krótki czas przygotowania zupy sprawia, że można ją spożywać na co dzień.